Forum Dyskusje Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników Dyskusje Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników "RADAR"
Przejdź na stronę główną WWW.RADAR.JGORA.PL
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  AlbumAlbum   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Polska Osa
Tytuł obrazka: Polska Osa
Opis obrazka: Rakietowy kompleks przeciwlotniczy Osa musiał swymi osiągami przewyższać wszystko co w dziedzinie środków plot. zostało zbudowane do tej pory w ZSRR. Podstawowym założeniem nowego systemu w wersji lądowej była jego autonomiczność, tzn. posadowienie podsystemów wykrywania i śledzenia celu (radiolokatory) oraz podsystemu ogniowego (rakiety) na jednym pojeździe.
Wysłał: Tadeusz Dul
Wysłany: 31 Lip 2009 16:16 pm
Oglądań: 2131
Komentarze: 4
Wysłał: Tadeusz Dul @ 31 Lip 2009 16:17 pm
Powstanie rodziny rakietowych systemów przeciwlotniczych Osa ma swoją genezę w decyzji dowództwa Marynarki Wojennej ZSRR ( Wojennomorskij Fłot CCCP ) o wprowadzeniu na uzbrojenie małych okrętów (klasy niszczyciel, fregata, korweta) rakietowego zestawu plot. W połowie lat pięćdziesiątych XX w. marynarka wojenna ZSRR rozpoczęła starania o uzyskanie takiego systemu dla okrętów. Małe okręty miały bowiem niewielkie możliwości zwalczanie szybkich samolotów uderzeniowych.


 
Wysłał: Tadeusz Dul @ 31 Lip 2009 16:18 pm
W Osie po raz pierwszy wyrzutnie przeciwlotniczych pocisków kierowanych radiolokacyjnie umieszczono wraz z kompletnym układem wstępnego wykrywania celów i kierowania ogniem na jednym pojeździe, uzyskując autonomiczny wóz bojowy zdolny do samodzielnego zwalczania celów powietrznych. Jak wspomniano Wyrzutnie kompleksu wraz z radiolokatorami i elektroniką zostały zamontowane na wieży trójosiowego kołowego pływającego pojazdu BAZ-5937 konstrukcji zespołu W.A. Graczewa, w pełni ukompletowany wóz oznaczono 9A33B.


 
Wysłał: Tadeusz Dul @ 31 Lip 2009 16:20 pm
Uznając Osy za nowoczesne i perspektywiczne (służba możliwa do 2017 r.) opracowano w Polsce, w Wojskowych zakładach Uzbrojenia nr 2 w Grudziądzu pakiet modernizacyjny systemu. Założenia modernizacji opracowano w 2001 r., dwa lata później pierwszy prototyp zmodernizowanego wozu wyjechał o własnych siłach z hali WZU nr 2 i odbył pierwsze strzelania a w 2004 r. przeprowadzono próby zdawczo-obiorcze zmodernizowanego zestawu 9K33BM3-P1 Osa AKM-P1


 
Wysłał: Tadeusz Dul @ 05 Sie 2009 06:48 am
Zamieściłem pomyłkowo, zamiast w: Sprzęt radiotechniczny. TD.


 
Porządek:  
Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie GMT

Powered by Photo Album Addon 2.0.53 © 2002-2003 Smartor


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group